Medicinski zavodi nisu postavili gornju granicu za omega 3 masne kiseline. Ali ipak je moguće pretjerati s tim masnoćama ako uzimate suplemente. Imajte na umu preporuku FDA-e da se konzumira manje od 3 g dnevno, ukupno s manje od 2 g u obliku dodataka.
Dobra je ideja da se obratite svom liječniku prije početka uzimanja bilo kakvih dodataka, jer oni nisu regulirani na isti način kao što su lijekovi i mogu biti čak i u sukobu s drugim lijekovima koje uzimate ili možda nisu prikladni za vas. Važno je napomenuti da visoka razina omega 3 može uzrokovati krvarenje onima koji također uzimaju varfarin i druge antikoagulanse.
I metaanaliza objavljena u travnju 2021. u European Heart Journal – Kardiovaskularna farmakoterapija također je utvrdila da omega 3 suplementi, čak i kada se uzimaju u malim dozama, bili su povezani s povećanim rizikom od atrijalne fibrilacije kod ljudi koji su imali povišenu razinu triglicerida (vrsta masti u tijelu koja povećava rizik od srčanih bolesti i drugih zdravstvenih problema).
Nova istraživanja o potencijalnim prednostima omega 3 donosi nove informacije. Iako je većina istraživanja omega 3 uglavnom usmjerena na kardiovaskularno područje, postoje i druga područja u kojima su istraživanja masnih kiselina pokazala obećavajuće učinke, uključujući upalu, rak debelog crijeva i rezistenciju na inzulin. A može pomoći kod simptoma ADHD-a, smanjenja depresije i anksioznosti, zdravlja očiju i Alzheimerove bolesti.
Dokazi povezani s prevencijom raka nisu jasni, jer se razlikuju ovisno o vrsti raka, genetskim čimbenicima i spolu.
Istraživanje koje podržava omega 3 i depresiju pokazalo je mješovite rezultate. Metaanaliza 26 studija objavljenih u ožujku 2016. u Journal of Epidemiology and Community Health otkrila je 17 posto manji rizik od depresije s većim unosom ribe, dok je objavljena recenzija u studenom 2015. u Cochraneovoj bazi sustavnih pregleda navela da ne postoji dovoljno dokaza za takav iskaz.